Komár Tigrovaný? Nie je dôvod na paniku

komár tvr bratislava

Médiami na celom Slovensku preleteli bombastické až šokujúce titulky, ktoré spomínali pritom výskyt ázijského komára tigrovaného v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Opýtali sme sa preto odborníkov, či máme dôvod obávať sa a ako sa chrániť.

Nie je to prvýkrát, čo sa tento druh komára objavil na Slovensku. Odborníci pripomínajú, že sa tak stalo aj v 80-tych rokoch minulého storočia, keď vajíčka putovali z Ázie do Ameriky a neskôr do Európy. „Zachytili sa na pneumatikách áut, prípadne sa k nám mohli dostať prevozom kvetov,“ objasňuje parazitológ Nasir Jalili. Tejto problematike sa venuje už celé desaťročia. Je členom Európskej spoločnosti klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb a Európskej asociácie na kontrolu komárov.

Nie je dôvod na paniku

Komár tigrovaný však podľa odborníkov určite nie je zabývaný ani v Ružinove, ani nikde inde v Bratislave. V roku 2012 ho spozorovali na východe krajiny. Minulý rok v lete sa mal komár tigrovaný objaviť na cintoríne, práve v Ružinove. Tiež sa mohol vyskytnúť pri vodných tokoch: „Na to, aby sme mohli povedať, že je u nás udomácnený, by sme museli evidovať takéto prípady aspoň 2-3 roky po sebe, čo zatiaľ nie je. Nie je teda dôvod na paniku.“ Tento rok žiadny exemplár odborníci neregistrujú. Dôvod na obavy z nebezpečných ochorení ako ebola, zika, mor či cholera, ktoré sa objavili v niektorých médiách, tak tiež neexistujú. Tento komár má dolet od miesta vyliahnutia len 200 až 500 metrov. Na to, aby nejaký vírus mohol šíriť, musel by najskôr niekoho nakazeného pichnúť a potom nákazu preniesť na ďalšiu osobu.

Komár tigrovaný – výsledok globálneho otepľovania

Jedna vec je šírenie vírusov, ale druhou je samotná prítomnosť komárov v tomto regióne. Faktom je, že skôr či neskôr sa ich výskyt u nás dá očakávať. „Aj to je výsledok globálneho otepľovania,“ naznačuje docent, ktorý pôsobí na viacerých lekárskych fakultách. Teplejšie letá či prívalové dažde považuje za vhodné podmienky na prežitie spomínaného druhu komára a opäť pripomína aj transport extrémneho množstva rôznych tovarov naprieč celým svetom.

Záleží teda aj na každom z nás, ako sa celá situácia napokon vyvinie. Odborníkom, ktorí situáciu monitorujú, môžete pomôcť aj vy. Ak komára spozorujete, prípad môžete nahlásiť prostredníctvom aplikácie Mosquito Alert. „Zdržiavajú sa vo vlhkom prostredí, napríklad na kvetoch na hroboch,“ ozrejmuje parazitológ Jalili a vyhlásenie Slovenskej akadémie vied ho dopĺňa: „Z vrchnáčiku plastovej fľaše sa môže vyliahnuť až 200 lariev tohto druhu.“ Na množenie sú ideálne močiare, dutiny stromov či sudy s vodou na záhradách.

Čo sa bude diať ďalej?

Problematiku s komármi má v Bratislave na starosti magistrát hlavného mesta, ktorý na tento účel zriadil špeciálny tím „lovcov komárov“ a aj tento rok si Bratislavčania budú môcť vyzdvihnúť BTI tablety, ktoré ničia larvy komárov. Viac informácií na www.bratislava.sk (životné prostredie a výstavba – životné prostredie – ochrana prírody a krajiny – lovci komárov).

Najčítanejšie

Najčítanejšie