Trhovisko Miletičova pred sviatkami

trhovisko miletička televizia bratislavského regiónu

Vianoce sú sviatky radosti a pokoja, keď sa za jedným stolom zídu príbuzní aj priatelia. Želáme si však, aby boli aj tradičné. Na to, aby sa plány stali skutočnosťou, treba najmä dobré prípravy. Všetko, čo potrebujete na štedrovečerný stôl, nájdete na Trhovisku Miletičova. Od kyslej kapusty, cez domáce orechy až po voňavé vianočné oblátky.

„Poďte ochutnať, takúto kapustu ste ešte nemali,“ hovoria zákazníci pri stánku, kde predávajú tradičnú kyslú kapustu. „Táto je ze Stupavy,objasní nám pani, keď prechádzame okolo, aby sme pred Vianocami zmapovali, čo všetko na tomto trhovisku zoženiete. Na Miletičke, ako familiárne nazývajú ružinovské trhovisko, poznajú týchto trhovníkov doslova tisícky ľudí. Okrem kyslej kapusty majú aj nakladanú červenú repu, čalamádu, či tradičné kvašáky. „Máte radi sladšiu, či kyslejšiu,“ pýtajú sa.

Srdce, a vlastne ani rozum, by vám nedovolili otočiť sa na päte. Receptúru zdedili po rodičoch, každý rok natlačia desiatky kíl, aby boli pripravení na sezónu. Veď na takú zdravotnú injekciu k nim nechodia ľudia len pred Vianocami. Aj teraz – týždne pred sviatkami – už stoja v rade desiatky ľudí. Keď nie je kapusty, teda v lete, chodia na papriku či paradajky. „Veď kto by v lete varil kapustnicu, že áno,“ zasmejú sa, aj keď pri koštovke už pod nechtami cítia prichádzajúcu zimu. Aj to je súčasťou príprav tradičnej vianočnej kapustnice.

Zamestnajú celú rodinu

Na trhovisku je jedno, či je leto a či zima. Na Miletičke je každý deň množstvo predajcov. V jednom stánku kúpite zeleninu, v druhom ovocie, v treťom zase doma vyrobené produkty. Genius loci, to je to, čo má toto miesto. Najmä pred Vianocami. Pristavíme sa teda pri stánku s úhľadne naukladanými trubičkami aj oblátkami. Na štedrovečernom stole nemôžu chýba. Tento rok pečú škoricové, orechové a vanilkové. Ale aj bezlepkové, aj bez obsahu lak- tózy. Na svoje si tak príde každý. Koľko ich napečú pred sviatkami, je vraj ich malé tajomstvo. „Tisíce, desaťtisíce…?,“ vyzvedáme. Vraj to druhé. Na Miletičke pred sviatkami predajú 10-tisíc trubičiek a 10-tisíc oblátok. V domácnosti sa obyčajne zíde šesť ľudí, pečú na 14 strojoch, šikovnejšie ženy obsluhujú tri stroje naraz.

trhovisko miletička televizia bratislavského regiónu

Orechy, mak aj med

Na Miletičke viete stráviť celé hodiny. Kým sa neznalý rozkuká, čas plynie ako divý. Čo si vybrať? Kto nechodí s nákupným zoznamom, má ťažkú úlohu odolať. Ale zase, prečo by aj? Zemiaky z dolnej zeme sa pýtajú aj do vianočného šalátu, veď vyzerajú celkom inak ako zo supermarketu. „Máme aj šošovicu, fazuľu… sme taký rodinný podnik,“ hovoria trhovníci. Sem zas zavítajú tí, ktorým tradícia priniesla na vianočný stôl inú poliev- ku ako pripravenú z kvasenej kapusty.

Na trhu predávajú aj orechy a mak. Podľa ich slov pred vianočnými sviatkami si robia zásoby všetci, aby na sviatočnom stole nechýbali čerstvé domáce kysnuté koláče. „To ide najviac. Pred Vianocami predáme stovky kíl,“ hlásia štatistiku spred roka či dvoch. Aj tento rok už majú pripravené zásoby.

Tak ako včelári. Čože by to boli Vianoce bez dobrého domáceho medu, čo sa ťahá po oblátke s orechami, jablkom a cesnakom? Príchutí majú od výmyslu sveta. Laik by povedal – svetlejší aj tmavší, redší aj hustejší. Ak nie ste si istý, ktorý si vybrať, pýtajte sa. Lebo len ten, kto sa nepýta, sa nič nedozvie. „Na posilnenie imunity máme aj med zmiešaný so zázvorom,“ dozvedáme sa. Pri ochutnávke jemne zaštipká už na jazyku, keď prechádza nižšie, možno aj slzu vyroníte, ale odmenou je pevné zdravie. Pripraviť tieto produkty stojí čas, energiu, ale hlavne treba kumšt. „To je práca od pondelka do nedele,“ dozvedáme sa.

Trhovisko Miletičova každý deň, ale hlavne od štvrtka

Vyberte sa na Miletičku, kedy máte čas. Najviac trhovníkov je tam však vo štvrtok, piatok a sobotu. Vrava, ktorá sprevádza predaj, je ako zo staršej inscenácie. Aj keď je Miletička ďalej od historického centra, pozná ju každý Bratislavčan a návštevníci mesta o nej aspoň počuli. Nadýchajte sa tu pri stánkoch – už v predstihu pri prípravách – vône Vianoc. Také sušené dubáky či čerstvý chlieb, ako na Miletičke, veru v žiadnom obchodnom centre nezoženiete. Otvorená je od pondelka do soboty, kvety si tu môžete kúpiť aj v nedeľu.

Najčítanejšie

Najčítanejšie