Kvalifikovani tréneri aj láska k športu

televízia bratislavského regiónu inter futbal
Zdroj: FK Inter

Na Slovensku má futbal bohatú tradíciu a teší sa veľkej obľube. Stále sa rodia nové a nové talenty, ktoré ale treba správne podchytiť už v útlom veku. A práve aj práci s mladými nádejnými futbalistami sa venuje cez Útvar talentovanej mládeže podporovaný Futbalovým zväzomFutbalový klub Inter.

Keď bol v roku 1940 založený klub Apollo, asi nikto netušil, že sa časom pretransformuje do jedného z najvýraznejších bratislavských futbalových klubov FK Inter Bratislava a vychová množstvo kvalitných hráčov. Medzi nich patria napríklad Jozef Barmoš, Ladislav Jurkemik, Titus Bubeník, Ľubomír Luhový, Vladimír Weiss a mnohí ďalší. Inter bol kedysi najväčším dodávateľom hráčov do reprezentačných mužstiev Slovenska.

Ide im karta

Po predaji licencie klubu sa Inter v roku 2009 presťahoval z dlhoročného zázemia na Pasienkoch do Ružinova, do priestorov na Drieňovú. Jeho prezidentom sa stal bývalý reprezentant, odchovanec Interu Jozef Barmoš, ktorý v klube pôsobí dodnes. Klub má vo svojom portfóliu 420 zverencov rozdelených v 20 tímoch. Z toho sú dva ženské – žiačky a dorastenky. Muži hrajú síce 4. ligu BFZ, no v sezóne 2023/24 dominujú. Mladší a starší žiaci v tejto sezóne kopú 1. a mladší a starší dorastenci zase 2. ligu.

Dôležité je športové srdce

Tí najmenší futbalisti vo veku 4-5 rokov majú tréning raz do týždňa, mladší žiaci už dva razy týždenne, plus zápasy, starší žiaci trikrát a víkendový zápas, dorastenci trénujú štyri dni v týždni, plus absolvujú súťažný zápas cez víkend. Zápasy hrajú zverenci nielen s klubmi v Bratislave, ale po celom Slovensku.

Šport je stále fyzická záležitosť. Futbal na konzole nie je futbal. Prvé veľké sito je vo veku 12-13 rokov, keďže sa hrá na celé ihrisko, strieda sa hokejovo, neskôr sa strieda podľa počtu. Tam sa niektorí zlomia aj kvôli kondícii, strácajú pozíciu, prichádzajú rastové či školské problémy. Ako si myslí Jozef Barmoš, nie každý zverenec je ochotný znášať tréningovú záťaž. Ak niekto nemá športové srdce, žiaden šport si ho neudrží.

Nie je prestup ako prestup

Nábor mladých talentov začína už od 4. roku, no priebežne sa káder vo všetkých kategóriách dopĺňa raz ročne. „Záujem detí o futbal je stále veľký, no musíme si dávať pozor aj na tzv. špiónov, ktorí nám lákajú kvalitných hráčov do konkurenčných klubov,“ vysvetľuje dlhoročný prezident Interu Jozef Barmoš a pokračuje: „Dnes je prestup jednoduchší ako kedysi, od klubu nemusí mať na prestup žiadne povolenie. Napríklad, odíde ako šikovný útočník, ktorý dáva veľa gólov. Konkurencia z neho urobí v klube záložníka, potom obrancu, náhradníka a nakoniec skončí na tribúne. Aj také veci sa stávajú.“

Kvalifikovaní tréneri

Futbal je hra, ktorá sa vyvíja. Iný futbal sa hral kedysi a iný sa hrá dnes. A tak úspech futbalového mužstva závisí aj od prístupu a kvalifikácie trénera. Futbalom zapálený personál, profesionálny prístup, sústavné vzdelávanie trénerov – to sú predpoklady pre úspešný klub. Medzi trénermi Interu sú aj bývalí hráči nielen tohto klubu, ale aj iných alebo učitelia telocviku. Všetci však musia mať potrebnú trénerskú kvalifikáciu. V klube pôsobia aj študenti FTVŠ, ktorí trénujú najnižšie kategórie alebo sú asistentmi trénerov. Každý mančaft má na certifikovaných pozíciách svojho hlavného trénera, asistenta a vedúceho mužstva.

Bratislave chýbajú tréningové ihriská

FK Inter má v užívaní areál na Drieňovej s jedným trávnatým ihriskom. To však ale na kapacitu zverencov ani zďaleka nestačí. Preto si na tréningy komerčne prenajíma- jú iné ihriská v Bratislave a počas zimnej sezóny aj telocvične. Keďže klub žije iba z členských príspevkov a okrem prenájmov aj údržba trávnatého ihriska niečo stojí, nie je vždy jednoduché pre vedenie klubu vyjsť s financiami. Klubu by veľmi pomohol aspoň umelý trávnik a osvetlenie ihriska.

„Z Bratislavy za posledných tridsať rokov doslova zmizlo 45 ihrísk. Je to veľká škoda, pretože potom sa dejú veci, že záujem detí o šport nie je kde naplniť. V ideálnom svete by developer postavil napríklad pri letisku tri ihriská so zázemím vedľa seba a problém by bol vyriešený,“ zhodnotil situáciu s nedostatkom priestorov pre futbal prezident Barmoš. Ale aj napriek starostiam s priestormi a financiami sa klubové srdce Jozefa Barmoša nezaprie. „Našim cieľom je vychovať deti, aby sa od najnižšieho ročníka dostali až po kategóriu mužov,“ dodal na záver.

Najčítanejšie

Najčítanejšie