Čo znamená, keď má pes žltú šatku?

Máte psíka, ktorý je úzkostlivý? Bojazlivý? Nerád sa socializuje? Fenku, ktorá hára? Je váš pes vo výcviku? Máte starého, chorého, hluchého či inak handicapovaného psíka? Označte ho žltou šatkou! Tá bude signálom pre ostatných že potrebuje svoj priestor, netúži po spoločnosti iných psov, detí či kohokoľvek, okrem svojho majiteľa.

Mestská časť Ružinov nadväzuje na unikátny celosvetový projekt, ktorý vznikol vo Švédsku pod názvom Gulahund – Yellow dog (Žltý pes). Cieľom projektu je dopriať našim štvornohým spoločníkom na verejnosti súkromný priestor a právo nielen na ich bezpečie, ale aj bezpečie iných ľudí a psov. Je dôležité, aby sme takto označeného psa nerušili, nekontaktovali a nestresovali. Svojim ohľaduplným prístupom ukážeme, že pre takto označeného psa máme pochopenie.

Ako to funguje?

Kampaň „Žlté šatky“ je určená Ružinovčanom, ktorí vlastnia psa akejkoľvek rasy a záleží im nielen na komforte a bezpečnosti svojho štvornohého miláčika, ale aj na bezpečnosti okoloidúcich ľudí či psov. Zároveň je žltá šatka signálom aj pre „nepsíčkarov“, aby vedeli, ako sa v prítomnosti takýchto psíkov správať.

Akcia na Štrkovci

Kampaň „Žlté šatky“ prvýkrát predstavíme v sobotu 29. júla 2023 o 18:00 hod. v oplotenom výbehu pre psov na Sabinovskej ulici (pri Štrkovci). Tu dostanete osobne všetky informácie spolu so žltou šatkou zdarma. Samozrejme, vstup na akciu má povolený aj váš pes.

Okrem informácií o význame žltých šatiek tu môžete získať aj ďalšie potrebné rady. Prítomný totiž bude aj tréner psov, s ktorým sa môžete poradiť o poruchách správania vášho štvornohého spoločníka. Na názorných ukážkach predvedie výcvik v základných poveloch. Ukážky z agility a rally – obedience predvedie kynologička Ing. Barbora Harmanová so psíkmi Joyce a Shayla. Akciu bude moderovať herec a moderátor Michal Rovňák.

Akcia v knižnici

Ak by vám termín úvodného predstavenia kampane „Žlté šatky“ nevyhovoval, máme pre vás a vaše ratolesti pripravený ešte jeden event s názvom „Žlté šatky v knižnici“, ktorý bude spojený s Knižnicou Ružinov. Príďte v sobotu 12. augusta 2023 o 10:00 hod. do Ústrednej knižnice na Miletičovej ulici č. 47. Zažijete tak príjemné dopoludnie v spoločnosti detských knižných príbehov o verných spoločníkoch – psíkoch – v podaní Michala Rovňáka. Okrem pútavého čítania sa môžete zapojiť do súťaže o najkrajšieho psíka, ktorý na túto akciu príde so svojim sprievodom a pre vášho štvornohého kamaráta tu bude tiež jedno špeciálne prekvapenie – knižnica pre psov. Samozrejme, aj na tomto podujatí vám priblížime projekt „Žlté šatky“ a z podujatia môže váš psík odkráčať so žltou šatkou zdarma.

(V prípade nepriaznivého počasia náhradné termíny akcií oznámime na webstránke mestskej časti – www.ruzinov.sk a na facebookovom profile MČ Ružinov – oficiálna stránka.)

Pre akých psov je šatka?

Žltú šatku či akékoľvek označenie žltej farby by mali nosiť psi akejkoľvek rasy (od dobermanov až po čivavy), ale aj „orieškovia“, ktorí majú psychické alebo fyzické obmedzenia a problémy. Sú to predovšetkým psi, ktorí nie sú socializovaní, sú starí, hluchí, slepí, chorí, v rekonvalescencii po operačnom zákroku, kotná fena, hárajúca fena, fena, ktorá je čerstvo po vrhnutí (pôrode) šteniat. Ale žltou farbou by mali byť označení aj psi, ktorí majú ťažkú minulosti, ak boli napríklad týraní. Šatka je vhodná aj pre psov, ktorí sú v aktuálnom výcvikom procese a nemali by byť nikým a ničím rušení. Ak váš pes nemá žiadny z vyššie uvedených handicapov, pokojne ho venčite bez tohto označenia.

Čo ne/robiť?

Ak uvidíte na prechádzke psa so žltou šatkou či iným žltým symbolom, nemali by ste sa k nemu približovať, uprene ho sledovať, prihovárať sa mu, hladkať ho či akokoľvek kontaktovať. Ak ste na prechádzke so svojim miláčikom, zabezpečte k tomu aj jeho – dajte si ho na vôdzku a označenému psovi sa v dostatočnej vzdialenosti vyhnite. „Žltého“ psa jednoducho ignorujte. Nevystavíte tak stresu samotného psa s handicapom, svojho psa a aj seba samého, prípadne vaše dieťa. Pri rešpektovaní týchto pravidiel sa budú všetci na prechádzke cítiť bezpečnejšie a pokojnejšie.    

Prečo práve žltá?

Žltá farba je výrazná a dobre viditeľná. Žltou označený pes má byť pre ostatných okoloidúcich signálom, že potrebuje priestor a urobíte dobre, ak k nemu nepustíte svoje dieťa alebo psa. Rešpektujte takto označeného psíka.    

Ako používať žltú šatku?

Žltú šatku môžete svojmu psovi priviazať okolo krku, na obojok či na vôdzku. Podstatné je, aby bola dobre viditeľná pre okolie. Miesto šatky môže použiť čokoľvek iné v žltej farbe, napríklad vestu, motýlik, výrazný obojok, mašľu, stužku a pod.

Všetko ohľadom prihlásenia psa, zániku daňovej povinnosti po smrti psa či čipovania nájdete na www.ruzinov.sk.

Najčítanejšie

Najčítanejšie