EUROVOĽBY: Najvyššia volebná účasť bola v Bratislavskom kraji

tvr-eurovoľby

Volebná účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu dosiahla 34,38 %. Stala sa historicky najvyššou z doterajších piatich eurovolieb v histórii Slovenska. Pod celkový výsledok sa najviac podpísali voliči v Bratislavskom kraji.

Voliči si mohli vyberať z 23 politických subjektov. Víťazom volieb do Európskeho parlamentu na Slovensku sa stalo Progresívne Slovensko so ziskom 27,81 % hlasov. Nasleduje strana Smer-SD s 24,76 % a hnutie Republika s 12,53 % hlasov. Do europarlamentu sa dostali aj kandidáti za Hlas-SD 7,18 % a KDH 7,14 %. Do Európskeho parlamentu sa nedostali SaS (4,92 %), Demokrati (4,68 %) ani Maďarská aliancia (3,88 %). Na mandát v europarlamente nedosiahli ani koalícia Slovensko, Za ľudí (1,98 %) a SNS (1,90 %). Zvyšné strany získali pod jedno percento hlasov.

Slováci si v eurovoľbách zvolili 15 poslancov. Sú nimi za Progresívne Slovensko Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik, Lucia Yar. Za stranu Smer-SD Monika Beňová, Katarína Roth Neveďalová, Judita Laššáková, Erik Kaliňák, Ľuboš Blaha. Milan Uhrík a Milan Mazurek kandidovali za stranu Republika. Do Európskeho parlamentu zasadnú aj Miriam Lexmann z KDH a Branislav Ondruš zo strany Hlas-SD.

Najvyššia volebná účasť bola v Bratislavskom kraji

Účasť v eurovoľbách dosiahla 34,38 %, čo predstavuje presne 1 505 176 voličov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní. Pod celkový výsledok sa najviac podpísali voliči v Bratislavskom kraji, kde zaznamenali najvyššiu volebnú účasť, až 44,53 %. Naopak, najnižšiu účasť zaznamenali v Košickom kraji, dosiahla tam 28,33 %. „Z okresov bola najvyššia účasť v okrese Bratislave I, teda v bratislavskom Starom Meste 52,03 %, najnižšia v okrese Revúca 22,50 %,“ informoval na tlačovej konferencii predseda ŠÚ SR Martin Nemky.

Najčítanejšie

Najčítanejšie