Dopravný podnik Bratislava zaradil do premávky novú obojsmernú električku

tvr-dpb-elektičky

V utorok 4. júna zaradil Dopravný podnik Bratislava (DPB) do premávky s cestujúcimi prvú obojsmernú električku z desiatich nových vozidiel. Ďalšie v týchto dňoch absolvujú skúšobné jazdy bez cestujúcich.

Po úspešnom absolvovaní technicko-bezpečnostných skúšok po prvý raz vypravili do premávky s cestujúcimi novú obojsmernú električku Škoda 30T3. Električka pred zaradením absolvovala stanovených 200 kilometrov skúšobnej jazdy bez cestujúcich. Električka v prvý deň premáva na linke 3, následne si vyskúša premávku na všetkých radiálach v meste. Ďalšie vozidlá zaradí dopravný podnik do premávky s cestujúcimi v najbližšom období, skúšobnú jazdu bez cestujúcich musia najprv absolvovať všetky vozidlá. DPB celkovo nakúpil desať takýchto električiek, pričom poslednú obdržal v pondelok 20. mája 2024.

Veľmi ma teší, že dodaním nových električiek môžeme pokračovať v masívnej obnove vozidlového parku. O to viac, že tieto nové vozidlá podčiarkujú ekologickú formu hromadnej dopravy, ktorá je pre nás prioritou a odzrkadľuje sa aj na nedávnom nasadení dvadsiatich jednosmerných električiek a päťdesiatich hybridných trolejbusov. Chcem sa poďakovať všetkým kolegom, vďaka ktorým môžeme neustále zlepšovať naše služby a tiež Ministerstvu dopravy SR za efektívnu spoluprácu, v ktorej, verím, budeme naďalej pokračovať. Už teraz sa zaoberáme prípravami na nákup ďalších nových vozidiel,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava.

Obojsmerné električky Škoda 30T3 sú dlhé viac ako 32 metrov a zmestí sa do nich 242 cestujúcich. Koncepčne vychádzajú z vozidiel dodávaných v rokoch 2014 – 2015. Obsahujú však niekoľko vylepšení – tuhšiu karosériu, inovovaný brzdný systém či výkonnejšiu klimatizáciu. Hlavným odlišovacím prvkom exteriéru sú červeno-čierne čelá vpredu aj vzadu a plnofarebné informačné displeje, ktoré umožňujú farebné odlíšenie liniek aj zobrazenie času zostávajúceho do odchodu z východiskovej zastávky. Vozidlá sú už štandardne vybavené automatickými počítadlami cestujúcich, tónovanými oknami, kamerovým systémom a cestujúcim je k dispozícii WiFi aj USB zásuvky.

Nové električky prioritne na linku 4

Nízkopodlažné električky už dnes zabezpečujú celú linku 3 a prevažnú väčšinu spojov na linke 9. Preto nové obojsmerné električky sa budú postupne dopĺňať na linku 4. Električky dopravnému podniku dodáva na základe výsledkov verejného obstarávania spoločnosť ŠKODA TRANSPORTATION, a.s.. Nákup vozidiel je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra a Programu Slovensko.

Najčítanejšie

Najčítanejšie