Vozidlá nad 7,5t už nemôžu jazdiť po moste na Hradskej vo Vrakuni

tvr bratislava vrakuňa most oprava
zdroj: FB Martin Kuruc StarostaVrakune

Od pondelka 20.mája nebudú môcť vozidlá nad 7,5t jazdiť po moste na Hradskej vo Vrakuni. K mostu vyhlásilo mesto Bratislava mimoriadnu situáciu.

Ide o ďalší nevyhnutný krok v súvislosti s avizovanou rekonštrukciou mosta, na ktorú už pred časom mesto upozorňovalo. „V stredu som sa zúčastnil na Magistrate krízového štábu. Jedinou témou bol náš most. Špičkoví odborníci zo Žilinskej univerzity nás oboznámili s výsledkami štúdie, ktorú si mesto Bratislava objednalo. Most nám verne slúžil od roku 1962, ale potvrdili sa naše najhoršie obavy. Most naozaj nie je v optimálnej kondícii,“ uviedol na svojom Facebooku starosta Vrakune Martin Kuruc.

Viac než polstoročie využívania mosta a dodatočné zásahy si teda vybrali svoju daň. A podpísali sa pod jeho skutočne zlý technický stav. Ak má byť toto dopravné prepojenie Vrakune so zvyškom mesta do budúcna zachované a bezpečné, modernizácii sa nedá vyhnúť. Aby do času komplexnej obnovy mohli obyvatelia most naďalej využívať, v predchádzajúcich týždňoch uzavreli a postupne sa demontujú drevené časti lávok pre peších, čím sa most čiastočne odľahčil. Mesto už predtým avizovalo, že z mosta bude postupne vylúčená aj nákladná doprava, a práve k tomuto kroku sa pristúpi v najbližších dňoch.

STOPka pre vozidlá nad 7,5t

„Musíme bezodkladne konať. Preto na základe posúdenia aktuálneho stavu Žilinskej univerzity s účinnosťou od piatka 17.5. od 9:00 hod. vyhlásilo mesto Bratislava k mostu mimoriadnu situáciu. Čo nám umožňuje operatívnejšie spustiť sériu krokov na zabezpečenie prevádzky mosta a následnej modernizácie. Medzi nimi aj pripraviť v spolupraci s prevádzkovateľmi inžinierskych sietí prekládku tých sietí, ktoré sú v súčasnosti vedene cez most Hradská. Čím sa opäť viac most odľahší a zaistí sa bezpečnosť týchto sietí,“ doplnil starosta Martin Kuruc.

Zároveň, od pondelka 20.5. bude na základe prepočtu zaťažiteľnosti, ktorý v rámci posúdenia aktuálneho stavu realizovala Žilinská univerzita, zakázaný na moste prejazd pre vozidlá nad 7,5t. S výnimkou vozidiel MHD. Most však môže byť naďalej prejazdný pre autá a vozidlá do 7,5t, MHD, cyklistov a chodcov. 

„Most bude v režime s vylúčenou dopravou nad 7,5t fungovať do začiatku realizácie komplexnej modernizácie mosta, ktorej projekt v súčasnosti pripravujeme. O ďalších podrobnostiach budeme verejnosť vopred včas informovať,“ informuje mesto Bratislava.

Najčítanejšie

Najčítanejšie