Daň z nehnuteľností v Bratislave je aj tento rok možné zaplatiť jednoducho a rýchlo online

tvr daň bratislava konto

Bratislavské konto prináša online platbu dane z nehnuteľností pre všetkých obyvateľov. Kto chce túto daň platiť z pohodlia domu a vyhnúť sa žltým poštovým papierikom a radom na pošte, musí sa do 17. apríla zaregistrovať v Bratislavskom konte. Začiatkom apríla bolo v Bratislavskom konte zaregistrovaných už viac ako 29-tisíc používateľov.

Bratislava ako prvá samospráva na Slovensku zaviedla platenie dane z nehnuteľností bez nutnosti návštevy pošty. Hlavné mesto iniciovalo zmenu zákona spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a Ministerstvom financií s dopadom na celé Slovensko. V zmysle novely zákona mesto sprocesovalo VZN, ktorým ustanovuje podrobnosti pri elektronickej komunikácii a poskytovaní elektronických služieb. Online platba šetrí čas nielen obyvateľom, ale tiež čas a peniaze mestu. Pokiaľ by platilo 150 000 obyvateľov daň z nehnuteľností len digitálne, ročne by Bratislava ušetrila viac ako 2,2 tony papiera. V Bratislave je 210 000 daňovníkov – fyzických osôb, ktoré platia každý rok daň z nehnuteľností.

Online prostredníctvom Bratislavského konta

Online zaplatiť dane z nehnuteľností môžeme prostredníctvom Bratislavského konta, ktoré vytvoril magistrátny tím oddelenia inovácií a digitálnych služieb. Bratislavské konto postupne združuje rôzne elektronické služby a žiadosti mesta. Všetci daňovníci, ktorí majú záujem o online platbu dane z nehnuteľností bez toho, aby museli chodiť na poštu, sa musia do Bratislavského konta najskôr zaregistrovať. A to v termíne do 17. apríla 2024. Informácie o dani z nehnuteľností budú v kontách pribúdať od 29. apríla. Následne je potrebné daň v plnej sume uhradiť do 14. mája 2024. Ak bude takýmto spôsobom daň uhradená, mesto už nebude posielať daňovníkom žiadne papiere navyše – rozhodnutie poštou ani žltý lístok.

Všetky informácie o digitálnej platbe dane z nehnuteľností a prehľadný postup, ako začať konto používať, sú uverejnené na webovej stránke hlavného mesta. Daň z nehnuteľností môžeme platiť online, pohodlne, kdekoľvek, cez mobilný telefón, aj prostredníctvom Apple Pay a Google Pay.

Bratislavské konto sa bude rozširovať

Bratislavské konto vzniklo na základe dopytovania sa a porozumenia potrieb Bratislavčanov. Tí sa jasne vyjadrili, že si prajú digitalizáciu a transformáciu mestských služieb. Momentálne sa v Bratislavskom konte nachádza najmä služba online platby dane z nehnuteľností a zoskupené služby mestských organizácií. Pribudli tiež pilotné transformované služby mesta Bratislava – žiadosť o záväzné stanovisko k investičnej činnosti, žiadosť o stanovisko k investičnému zámeru a priznanie k dani z nehnuteľnosti. Postupne sa bude konto rozširovať o všetky služby a žiadosti mesta. Obyvatelia mesta Bratislava tak budú môcť s úradom komunikovať rýchlo a jednoducho, kdekoľvek sa budú nachádzať a aj cez mobilný telefón. Všetky služby budú dostupné aj pre tých, ktorí nemajú aktivovaný elektronický občiansky preukaz.

Najčítanejšie

Najčítanejšie