Volič môže pre závažné dôvody hlasovať do prenosnej volebnej schránky

voľby prezident schránka tvr
zdroj: TASR – Lukáš Grinaj

Volič, ktorý nemôže zo závažných dôvodov, najmä zdravotných, prísť v deň prezidentských volieb do volebnej miestnosti, môže hlasovať prostredníctvom prenosnej schránky. Požiadať o ňu treba obec a v deň konania okrskovú volebnú komisiu.

„Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená,“ píše sa na webe ministerstva vnútra.

O hlasovací preukaz môže volič požiadať už len osobne

Volič, ktorý sa cez voľby nenachádza v územnom obvode svojho volebného okrsku podľa miesta trvalého pobytu, môže zo závažných zdravotných dôvodov hlasovať do prenosnej volebnej schránky na základe hlasovacieho preukazu, ak si ho vyžiadal. Voliči môžu požiadať svoju obec o hlasovací preukaz, ak nebudú v deň volieb v mieste svojho trvalého bydliska. Požiadať sa dá už len osobne najneskôr do piatka (5. 4.).

Druhé kolo volieb bude v sobotu (6. 4.). O prezidentský palác zabojujú Ivan Korčok a Peter Pellegrini. Voliči si vyberajú hlavu štátu na funkčné obdobie piatich rokov. Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 22.00 h.

(TASR)

Najčítanejšie

Najčítanejšie