Voličský manuál: Ako voliť v prezidentských voľbách?

voľby manuál prezident tvr

Prvé kolo prezidentských volieb bude sa blíži. Voliť budeme 23. marca, a prípadné druhé kolo bude po Veľkej noci, 6. apríla. Ak sa nik nevzdá kandidatúry, o naše hlasy sa bude uchádzať 11 kandidátov. A trochu štatistiky – na rozdiel od minulých volieb, tentokrát sa o prezidentský post neuchádza ani jedna žena.

Voliť môže každý občan, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕšil 18 rokov. Ak teda budete osemnástku oslavovať až (napríklad) 1. apríla, v prvom kole voliť nemôžete, v druhom už áno. Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 do 22:00. Ako postupovať, aby bol hlas platný?

Hlasovací preukaz

Občan, ktorý má trvalý pobyt na Slovensku, môže voliť vo volebnej miestnosti, kde je zapísaný v zozname voličov. Oznámenie o mieste a čase konania volieb bolo doručované do poštových schránok. Ak počas volieb nebudete na tejto adrese, existuje alternatíva. Voliť môžete kdekoľvek, budete však potrebovať hlasovací preukaz. Ak ste si vybavili hlasovac preukaz, ale napokon predsa len ostanete vo volebný deň doma, nezabudnite si ho priniesť aj tak. Bez neho voliť nebudete môcť, občiansky preukaz vám stačiť nebude.

Ak ste občanom Slovenskej republiky, ale na Slovensku nemáte trvalé bydlisko, v prezidentských voľbách voliť môžete. Podmienkou je, že sa dostavíte do volebnej miestnosti, voliť poštou sa v prezidentských voľbách totiž nedá. Nezabudnite si so sebou zobrať slovenský cestovný doklad a čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine (nájdete ho na stránke Ministerstva vnútra SR), prípadne vám ho poskytne priamo volebná komisia. Tá vaše meno dopíše do zoznamu voličov, vydá vám hlasovací lístok a priamo do pasu vám napíšu poznámku o tom, že ste volili.

Ako postupovať pri voľbe

Výber a úpravu hlasovacieho lístka (krúžkuje sa číslo jedného kandidáta) absolvuje volič v priestore, ktorý je na to určený v každej volebnej miestnosti. Pýtate sa, čo sa stane, ak lístok upravíte už počas čakania na uvoľnenie priestoru za plentou? Nesmie sa to a komisia vám nedovolí odvoliť. Ak sa pomýlite pri úprave lístka, môžete požiadať o nový.

Ak ste hlasovací lístok upravili nesprávne, odložíte ho do zapečatenej schránky, ktorá je na to určená. Keď tak neurobíte, dopustíte sa priestupku. A za ten je pokuta 33 eur.

Jedenásť kandidátov na prezidenta

Celkovo chce o najvyšší post zabojovať jedenásť kandidátov. Funkčné obdobie aktuálnej prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí 15. júna a znovu nekandiduje.

V abecednom poradí kandidujú: 

 • Andrej Danko
 • Patrik Dubovský
 • Krisztián Forró
 • Štefan Harabin
 • Ivan Korčok
 • Marian Kotleba
 • Ján Kubiš
 • Igor Matovič
 • Milan Náhlik
 • Peter Pellegrini
 • Róbert Švec

Volebná kampaň pred prezidentskými voľbami sa skončí sa 48-hodinovým volebným moratóriom.

Najčítanejšie

Najčítanejšie