Nikto by nemal byť nevypočutý. IPčko spúšťa aktivity na prevenciu radikalizácie mladých

tvr ipčko mladí

Stav duševného zdravia mladých ľudí nie je dobrý a systémové nastavenie pomoci nepostačuje vzhľadom na alarmujúcu situáciu. Nielen tragická udalosť v Prahe, ale aj dianie na Slovensku nám opakovane ukazujú aký vážny problém je radikalizácia mladých. Občianske združenie IPčko preto iniciovalo niekoľko aktivít pre prevenciu radikalizácie mladých a spustilo kampaň Nevypočutý.

Online odkazovač pre frustrovaných mladých ľudí, školenia pre pomáhajúce profesie, výjazdový
intervenčný tím, či triednické hodiny pre školy a ďalšie aktivity na školách. Občianske združenie IPčko, ktoré poskytuje krízovú psychologickú pomoc, spúšťa celý súbor aktivít na prevenciu radikalizácie mladých ľudí. „Na hrozby radikalizácie mladých ľudí upozorňujeme už dlho,“ hovorí riaditeľ OZ IPčko Marek Madro. „Denne sa rozprávame s mladými, ktorí sa cítia neprijatí a nepochopení. V online prostredí nachádzajú komunity, ktoré ich prijímajú takých, akí sú. Niektoré z nich však šíria extrémistickú ideológiu, ktorou ich dokážu postupne zmanipulovať. Výsledkom môžu byť aj tragické udalosti, ako bola tá na Zámockej.“

Okrúhly stôl s odborníkmi

IPčko zorganizovalo už tretí okrúhly stôl s odborníkmi na radikalizáciu a na prácu s mladými. Stretnutia majú za cieľ prepojiť verejné inštitúcie, mimovládne organizácie a ďalších kľúčových aktérov, ktorí môžu spoločne proti radikalizácii bojovať. „Ak chceme zabrániť ďalším tragédiám, potrebujeme urgentné systémové zmeny. A na to jeden rezort či jedna organizácia nestačia,“ vysvetľuje Marek Madro „Bezpečnosť škôl, pedagógov a študentov nemôže byť založená len na mrežiach a detektoroch. Potrebuje byť založená na oveľa kvalitnejšej práci všetkých ústredných orgánov štátnej správy, na spolupráci nás všetkých a na podpore pedagógov, školských psychológov a ďalších.“ Prvé dva okrúhle stoly IPčko zorganizovalo minulý rok. Výsledkom prvého z nich bolo deväť odporúčaní expertov na boj proti radikalizácii. Odporúčania minulý rok doručili aj na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, na Úrad vlády, štátnemu tajomníkovi Ministerstva vnútra a prezidentke Zuzane Čaputovej.

Projekt Nevypočutý

Jedným z hlavných dôvodov, ktoré mladých ľudí posielajú do náručia extrémistických ideológií, je pocit, že ich nikto nepočúva. Frustrácia, kombinovaná s problémami dospievania, však môže viesť k tragickým následkom. IPčko preto vytvorilo online projekt Nevypočutý.

Mladí ľudia môžu cez online odkazovač alebo cez hlasovú správu na WhatsAppe pomenovať svoju frustráciu a hnev, či požiadať o pomoc a radu. Psychológovia a psychologičky z IPčka budú všetky odkazy čítať a počúvať a každý štvrtok o 19:00 budú odpovedať v živom vysielaní na online platforme Twitch. „Nemôžeme očakávať, že mladí len tak prídu za nami. Musíme sa im priblížiť a prihovárať sa im spôsobom a cez platformy, ktoré aktívne využívajú,“ hovorí riaditeľ OZ IPčko Marek Madro. Občianske združenie chce zároveň na čo najviac stredných škôl po celom Slovensku vylepiť nálepky s QR kódom, ktoré mladých privedú na stránku odkazovača.

Okrem toho spustili v spolupráci s Protiteroristickou centrálou Národnej kriminálnej agentúry P PZ po celom Slovensku sériu 3-dňových výcvikov krízovej intervencie pre pomáhajúce profesie pre psychológov a psychologičky, sociálnych pracovníkov a pracovníčky, riaditeľov škôl, záchranné zložky a ďalších. Školám ponúkajú aj služby Intervenčného výjazdového tímu či špeciálne triednické hodiny na tému radikalizácie. V prípade záujmu o tieto služby alebo pre viac informácií môžete písať na nevypocuty@ipcko.sk.

IPčko hľadá partnerov

Kampaň Nevypočutý čiastočne podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis. IPčko však aktuálne hľadá ďalších partnerov, nielen pre túto preventívnu aktivitu, ale tiež firmy, samosprávy, či donorov, ktorí chcú podporiť vznik a realizáciu komplexného projektu zameraného na zvýšenie bezpečnosti na školách. Projekt, ktorý aktuálne zostavuje odborný tím, bude postavený na komplexnom posúdení rizík, podpore škôl a zavedení procesov a postupov, ktoré umožnia lepšie identifikovať problémy predtým, než narastú do veľkých rozmerov. „Chceme jednoducho robiť všetko v našich silách pre to, aby sa tragédia na Zámockej už nezopakovala. Potrebujeme ale, aby sa k nám pridali aj ďalší,“ uzatvára riaditeľ OZ IPčko Marek Madro.

Štatistiky OZ IPčko za rok 2023, ktoré súvisia s problémom radikalizácie mladých:
– psychológovia a psychologičky IPčka v roku 2023 vykonali 184 041 pomáhajúcich a krízových komunikácií,
– v 579 z nich bola radikalizácia primárnou témou,
– 7172 kontaktov sa týkalo šikany a v téme „kyberšikany“ videlo IPčko cezročný nárast o 279%,
– „nedôvera v systém“ sa v pomáhajúcich komunikáciách objavila 2646-krát,
– v online priestore sa pracovníci a pracovníčky IPčka s mladými zhovárali o radikalizácii 1726-krát.

Najčítanejšie

Najčítanejšie