V Bratislave sa od štvrtka začal odvoz vianočných stromčekov z drevených ohrádok

odvoz vianočných stromčekov tvr
zdroj: OLO

V hlavnom meste sa od štvrtka 4.1. začal odvoz vianočných stromčekov z drevených ohrádok. Trvať má do 16. februára.

Z vyzbieraných stromčekov vzniknú knižnice, časť z nich poslúži v základných umeleckých školách, centrách voľného času či rodinách s jedným rodičom. Časť sa premení na mulč, ktorý môžu obyvatelia dať k stromom na svojich pozemkoch. TASR o tom informovali z mestskej firmy Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). Interaktívnu mapu s vyznačením, kde sa drevené ohrádky v meste nachádzajú, môžu obyvatelia nájsť na webe OLO. Mestská firma v tejto súvislosti pripomína, aby dávali ľudia do ohrádok len odzdobené stromčeky. Do ohrádok nepatrí odpad zo záhrad a ani zmesový komunálny odpad.

Ak obyvatelia nemajú vo svojej blízkosti ohrádku, môžu stromčeky odložiť aj do kompostovacieho zásobníka alebo hnedej zbernej nádoby na záhradný bioodpad. „Vo výnimočných prípadoch do stanovišťa zberných nádob, pri rodinných domoch k zvonom na sklo,“ poznamenali z OLO s tým, že Bratislavčania môžu využiť aj zberný dvor.

Odvoz stromčekov minulý rok úspešný

V minulej sezóne sa podarilo vyzbierať približne 43.000 stromčekov s hmotnosťou 237 ton. Z nich sa stali knižnice, ktoré iniciátori projektu darovali organizáciám venujúcim sa deťom, seniorom či ľuďom bez domova. Projekt zaviedlo hlavné mesto v roku 2021, prvé dve sezóny vznikal zo stromčekov kompost. Doteraz sa zhodnotilo približne 110.000 živých vianočných stromčekov v hmotnosti viac ako 600 ton.

Najčítanejšie

Najčítanejšie