Divadelný ústav vyhlásil 24. ročník súťaže DRÁMA

televízia bratislavského regiónu festival dráma
zdroj: Divadelný ústav

Divadelný ústav opäť hľadá tie najlepšie texty dramatičiek a dramatikov. 24. ročník súťaže DRÁMA je otvorený pre všetkých, ktorí by sa chceli so svojou tvorbou uchádzať o víťazstvo v súťaži pôvodných dramatických textov v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023. Súťaž je anonymná, jej uzávierka je 31. januára 2024.

Súťaž o najlepší dramatický text vyhlasuje Divadelný ústav v spolupráci s Divadlom Jána Palárika v Trnave, Činohrou Národného divadla Košice a Divadlom Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Partnerom súťaže je Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín. Ocenené dramatické texty sa vďaka špeciálnym cenám organizátorov a partnerov súťaže predstavia publiku v rôznych formách spracovania. „Je úžasné vidieť a počuť, ako tie najlepšie dramatické texty žijú svojím úspešným divadelným životom na domácich javiskách. Napríklad počas nedávnej Noci divadiel 2023 Divadlo Jána Palárika v Trnave uviedlo pred publikom rozhlasovú podobu oceneného dramatického textu Pavla Weissa Krvavé víno, ktorú naživo z divadla vysielalo Rádio Devín. Na jeho vlnách mala tento rok premiéru aj hra B. Mazúcha Šelijaké veci. Subštancie, ktorú nájdete v elektronickom zborníku DRÁMA 2022. A to je aj cieľom súťaže – každoročne podporiť a oceniť domácu dramatickú tvorbu,“ hovorí riaditeľka
Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Špeciálna cena súťaže DRÁMA

Aj tento rok sú ceny pre autorov víťazných diel lákavé. Kto ich získa, bude známe počas záverečného ceremoniálu jubilejného 20. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama 2024. „Špeciálnu cenu udelí Divadelný ústav – Štúdio 12. Cena predstavuje uvedenie vybraného textu v ľubovoľnej forme v priestoroch bratislavského Štúdia 12,“ približuje koordinátorka súťaže Anna Šoltýsová a dodáva, že vďaka ďalším spoluorganizátorom súťaže sa víťazné dramatické diela predstavia aj v iných mestách naprieč Slovenskom: „Špeciálnu cenu udelí aj Divadlo Jána Palárika v Trnave, Činohra Národného divadla Košice a Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Špeciálna cena spočíva v uvedení vybraného textu v ľubovoľnej podobe v priestoroch spomínaných divadiel, resp. usporiadateľov. Lákadlom je okrem uvedenia na slovenských javiskách aj finančná odmena pre víťazov.“ Prvé miesto je odmenené sumou 1 000 eur. Partner súťaže Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín aj v tomto ročníku súťaže udelí Cenu Rozhlasu a televízie Slovenska, ktorou je naštudovanie textu a jeho uvedenie v Rádiu Devín. Víťazné texty vyjdú aj v elektronickom zborníku.

Ako sa zapojiť do súťaže

Prihlasované texty bez označenia mena alebo iného identifikátora môžu autori poslať do 31. januára 2024 elektronicky alebo poštou. Adresy a všetky ďalšie informácie o súťaži sa dozvierte priamo na stránke divadelného ústavu – www.theatre.sk.

Najčítanejšie

Najčítanejšie