Študentská kvapka krvi chce osloviť mladých

študentská kvapka krvi televízia bratislavského regiónu tvr

Študentská kvapka krvi je kampaň na podporu bezpríspevkového darcovstva krvi. Tento rok ide už 29. ročník. Jej cieľom je osloviť predovšetkým prvodarcov z radov mladých ľudí. Tento rok vstúpil Slovenslý červený kríž do kampane po boku partnera – projektu Moja krvná skupina. Táto spolupráca má osviežiť najmä komunikáciu smerom k mladému publiku a osloviť ho predovšetkým v digitálnom priestore. V tomto duchu sa nesie aj tohtoročný vizuál a slogan kampane – Sharni svoju krv a život Ti dá like.

Kampaň má povzbudiť mladých ľudí, aby sa bezpríspevkové darcovstvo stalo prirodzenou súčasťou ich životného štýlu. Práve mladí ľudia sa tešia relatívne dobrému zdraviu a sú preto veľmi vhodnými adeptmi na pravidelné darovanie krvi. „V kampani sa tento rok budeme snažiť odpovedať aj na nepríjemné otázky, pre ktoré mladí ľudia môžu váhať, či krv darovať alebo nie. Ide napríklad o podmienky darcovstva po príležitostnom užití rôznych návykových látok alebo po tetovaní. Chceme budovať aktívnu základňu darcov v tejto vekovej kategórii, pretože nám chýbajú a práve v nich vidíme budúcnosť bezpríspevkového darcovstva krvi,“ zdôrazňuje Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.

Študentská kvapka krvi trvá do 17.novembra

Kampaň odštartovala v pondelok 23. októbra v priestoroch Internátu Ľudovíta Štúra v Mlynskej doline v Bratislave. Študenti si mohli nechať zdarma zistiť svoju krvnú skupinu a dozvedieť sa viac o darcovstve krvi od dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža. Na podujatí sa zúčastnil aj mladý influencer Oliver Oswald. „O darovaní krvi som nikdy nepremýšľal, až kým ma vlani neoslovili z Mojej krvnej skupiny, aby som sa stal ich ambasádorom. Pochopil som, že krv sa nedá ničím nahradiť a jediný spôsob, ako ju získať, je od darcov. Ja sám som už na vlastnej koži zistil, že darovanie krvi je v pohode. Je to hodina nášho času, ktorá niekomu zachráni život. A ten pocit stojí za to.“

Staňte sa darcom

Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, aspoň 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Muži môžu krv darovať každé tri a ženy každé štyri mesiace. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk. Objednať sa na odber možno aj online na webe či prostredníctvom mobilnej aplikácie.


Najčítanejšie

Najčítanejšie