Simulované voľby na OA Nevädzová 

Už o týždeň čakajú Slovensko voľby do NRSR. Medzi voličmi bude aj množstvo prvovoličov, ktorí sa k volebným urnám postavia po prvýkrát. Krajinu však čakajú voľby aj budúci rok – prezidentské a do Európskeho parlamentu. Nezisková organizácia Seeds robí už od apríla workshopy na školách, aby prvovoličom pomohla zorientovať sa a najmä upozorniť na dôležitosť volieb. Na Obchodnej akadémii Nevädzová tak prebehli simulované voľby.

Nezisková organizácia sa tentokrát vybrala na OA Nevädzová. Odborné školy majú menšiu dotáciu občianskej náuky. Práve preto takéto workshopy pomáhajú študentom pochopiť lepšie volebný systém. “Snažíme sa mladých ľudí inštruovať, aby išli voliť. Zároveň radíme ako majú rozmýšľať o politických stranách, o svojich kandidátoch a zamýšľať sa nad ich sľubmi. Workshopy sú apolitické, neprezentujú žiadnu politickú stranu,” objasňuje Eva Plánovská z neziskovej organizácie Seeds.

Študenti si počas workshopu založili vlastnú fiktívnu politickú stranu, ktorá reprezentovala ich názory. Vytvárali si kampaň, logo, vyberali kandidátov, museli si premyslieť rozpočet. Svoju politickú stranu potom odprezentovali na “predvolebnom meetingu”, kde mali za cieľ presvedčiť svojich voličov, čiže spolužiakov. Do ich predvolebnej kampane sa zapojila aj fiktívna verejnosť, ktorá na nich vyťahovala rôzne kauzy, častokrát z reálneho života. Študenti si teda museli poradiť so situáciami, ktoré sa stávajú aj reálnym politickým stranám. “My sme si vytvorili stranu, ktorá sa bude venovať mladým. Našimi hlavnými myšlienkami bolo zlepšenie školstva a platov učiteľov. A celkovo by sme chceli zlepšiť podmienky na školách. Ďalším naším cieľom bolo zdravotníctvo, zlepšiť platy zdravotníkov a ich podmienky na prácu,hovorí o ideách fiktívnej strany tretiačka Simona. 

Projekt funguje už od apríla a je odporúčaný Ministerstvom školstva. Za ten čas ním prešli už stovky študentov. “Tá reakcia je výborná. Študenti dostanú iný pohľad na to, čo bežne vnímajú z médií. Máme aj pozitívnu spätnú väzbu od učiteľov a študentov” dodala Plánovská. Väčšina tretiakov budúci týždeň k volebným urnám ešte nepristúpi, ale v roku 2024 budú už prvovoličmi, takúto prípravu preto ocenili. “Ja síce ešte teraz voliť nemôžem, ale pozeral som si kandidujúce strany a ich programy, čiže vedel by som, koho voliť. Tento workshop mi pomohol lepšie sa celkovo vo voľbách orientovať. Teším sa na ďalšie voľby, kedy už budem môcť voliť,” zakončil tretiak Matej.

Najčítanejšie

Najčítanejšie