Štvorpruhová Harmincova už čoskoro

Achillovou pätou Dúbravky bola Harmincova ulica. Bola… Jej rozšírenie z dvojpruhovej komunikácie na štvorpruhovú už finišuje. Motoristi v dúbravke si tak čoskoro vydýchnu. Komplexná premena Harmincovej ulice totiž výrazne zlepší každodenný komfort nielen pre samotných vodičov a cestujúcich, ale vďaka jej rekonštrukcii získajú obyvatelia Dúbravky, ale aj okolitých mestských častí, modernú a najmä bezpečnú komunikáciu.

Bratislava – Dúbravka

V bratislavskej Dúbravke sa v týchto dňoch ukončuje jeden z najvýznamnejších dopravných infraštruktúrnych projektov mesta za posledné obdobie. Vodiči tu už o pár dní dostanú novú, štvorpruhovú cestu, chodci bezpečnejšie chodníky, zlepšenia sa dotknú aj mestskej hromadnej dopravy.

Na rozšírenie Harmincovej bolo vydané územné rozhodnutie ešte v roku 2007. Projekt však brzdili roky nevysporiadané pozemky v blízkosti komunikácie. Ich výkup prebiehal v etapách, zavŕšiť ho a nadobudnúť všetky potrebné pozemky sa hlavnému mestu podarilo v roku 2019. Následne v lete 2022 sa začala premena pôvodnej dvojpruhovej komunikácie na štvorpruhovú.

„Rozšírenie Harmincovej ulice o dva nové jazdné pruhy je pre zlepšenie dopravy v meste absolútne zásadným infraštruktúrnym projektom. Jeho príprava sa ťahala cez štyri volebné obdobia. Dlhé roky bol tento projekt vnímaný ako nemožný, pretože vyžadoval obrovské množstvo úsilia a práce na vysporiadanie, kúpu alebo zámenu pozemkov. Vďaka nasadeniu nášho mestského podniku Metro, ako aj mestskej časti Dúbravka, našej viceprimátorky Táni Kratochvílovej, kolegov a kolegýň z magistrátu, sa nám to podarilo,” povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Harmincova ulica

Cesta na Harmincovej v Dúbravke bola postavená v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Kapacitnými možnosťami a technickou úrovňou už roky zaostávala za nárokmi na modernú cestu. Navzdory dôležitosti jej strategickej polohy sa tento stav nemenil a znepríjemňoval prejazd vodičom, cyklistom aj chodcom. Vodičov navyše blokovali aj autobusy MHD, ktoré mali zastávku priamo v jazdnom pruhu, čo najmä v ranných a poobedňajších špičkách značne komplikovalo dopravu.

Lepšie sa prepojí mestská časť Dúbravka a Karlova Ves s diaľnicou D2

Hlavne obyvatelia Dúbravky vedia, že frekventovaná Harmincova ulica predstavuje jeden z hlavných prístupov do a z Dúbravky. Rozšírením tejto komunikácie sa zároveň lepšie prepojí mestská časť Dúbravka a Karlova Ves s diaľnicou D2 a zjednoduší sa tak prístup v smere do a z mestskej časti, ako aj samotný prístup do mesta. Zrekonštruovaná komunikácia rovnako odbremení časť Lamačskej cesty smerom na Lamač a Záhorskú Bystricu. “Je to naozaj veľký úspech. Verím, že Dúbravčania to ocenia. Doprava bude lepšia, rýchlejšia a v neposlednom rade obyvatelia ušetria vďaka tomu čas,” pozitívne zhodnotil celkovú rekonštrukciu Harmincovej starosta MČ Bratislava – Dúbravka Martin Zaťovič.

Finálne ukončenie stavby je termínované na 2. november 2023, plánované dokončovacie práce však už nebudú mať vplyv na priechodnosť Harmincovej pre individuálnu automobilovú dopravu ani MHD.

Najčítanejšie

Najčítanejšie