Canisterapia – terapia štvornohým chlpáčom 

Pes je najlepší priateľ človeka. A vedia to aj seniori z Ružinovského domova seniorov. Tí majú pravidelnú canisterapiu – terapiu štvornohým chlpáčom. Do života im prináša radosť a spestrenie všedných dní. 

Canisterapia – terapia štvornohým chlpáčom, je jedna z foriem animoterapie, pričom využíva pozitívne pôsobenie psa na fyzickú,psychickú, či sociálnu pohodu ľudí. Uplatňuje sa hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, keď iné metódy nie sú účinné, alebo ich nemožno použiť. Pravidelne ju absolvujú seniori, ktorí sú obyvateľmi Ružinovského domova seniorov

“Z toho, čo si my všímame, tak tým seniorom to pomáha hlavne na psychiku. Majú také ozvláštnenie programu. Majú niekoho, kto sa za nimi teší, kto sa príde pohladiť,” hovorí inštruktorka canisterapie z OZ Dogtor Monika Krajčírová.  

Pes, v našom prípade Joy, prináša tým najstarším radosť a zlepšuje ich deň. Dodáva im pozitívnu náladu, ktorá častokrát starším ľuďom chýba. Seniori z terapie so štvornohým chlpáčom odchádzajú vysmiati a plní energie. Vždy sa tešia na tú ďalšiu. 

Nie je to však len o hladkaní psíka a trávení času s ním. Seniori ho aj kŕmia rôznymi spôsobmi, napríklad z vidličky, či lyžičky. Všetky tieto techniky slúžia na rozvoj jemnej motoriky. 

Seniori môžu psíkovi aj hádzať hračku, čo zas prospieva ich koordinácii. 

Trénujú si aj pamäť a rozširujú vedomosti, napríklad o tom, čo taký pes potrebuje alebo čo môže a nemôže jesť. 

Canisterapia v Ružinovskom domove seniorov prebieha najprv v skupine, kde seniori vykonávajú aktivity spoločne. A potom inštruktorka so psíkom ide k ležiacim pacientom. Tým tak prítomnosť psíka pri posteli zlepšuje deň. 

Canisterapia – terapia štvornohým chlpáčom prospieva všetkým seniorom,ktorí sú do nej zapojení. Po nej sa cítia štastní a plní energie. Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka. Niektorí seniori si prítomnosťou psíka z canisterapie nahrádzajú svojich vlastných domácich miláčikov, ktorých museli nechať rodine, či známym. Pes ich opäť vracia do pocitu domova.

Najčítanejšie

Najčítanejšie