Ako sa chrániť pred búrkami 

zdroj: youtube.com

Búrky patria k javom, ktoré sa na Slovensku vyskytujú pomerne často. Zásahy bleskom však v našich končinách nie sú až tak časté. Ako sa chrániť pred búrkami a kam sa schovať?

Dážď , vietor, hromy a blesky. Aj to sprevádza búrky. Tie sú častým javom počas teplých letných dní. K búrkam patria aj blesky, ktoré môžu byť nebezpečné aj pre nás ľudí. 

Blesk je elektrický náboj, ktorý má veľkú silu

Samotný výboj, ktorý vznikne, môže mať silu až 109, čo je vlastne miliarda voltov. Je to obrovský výboj, ktorý síce trvá len niekoľko častí sekundy, niekedy len tisícinu sekundy, ale môže veľmi ublížiť. 

Predstavme si, že v zásuvkách máme 220 voltov, tak aká veľká sila je miliarda voltov. 

Ak ste v oblasti, kde je búrka, tak si môžete odrátať ako ďaleko od vás je. Svetlo je totiž rýchlejšie ako zvuk. Zvuk má rýchlosť cca 330 m/s. 

“Vy keď vidíte niekde v diaľke blesk, začnete počítať sekundy. Keď narátate do troch, tak je od vás búrka približne kilometer,” dodáva učiteľ fyziky zo ZŠ Drieňová, Gabriel Kalna. 

Kde je najbezpečnejší úkryt

Ako sa však chrániť pred búrkami. Ak sa nachádzate v meste, tak najlepšie je sa schovať dovnútra budovy alebo do auta. Vozidlá totižto pôsobia  ako Faradayova klietka. Problém nastáva, keď sa nemáte kde schovať. 

Blesk, alebo oblaky v ktorom sa blesk tvorí majú záporný náboj a my na zemi máme náboj kladný, a tie sa priťahujú. Čiže ak budeme napríklad na poli, kde nič nie je, tak  je veľká pravdepodobnosť,  že pritiahneme blesk. Vieme to však eliminovať špeciálnou pozíciou na zemi. 

“Čo sa týka tej lighting position, tak je odporúčaná, keď vás zastihne extrémna búrka s vysokým rizikom zásahu blesku, na širokých pláňach, v horách a v lesoch. Pointu je ísť k zemi, schovať si hlavu medzi ramená rukami, aby ste neboli najvyšším objektom v oblasti, do ktorej by mal blesk tendenciu udrieť. Ďalším bodom tejto pozície je to, aby človek obmedzil svoj kontakt so zemou (podložkou) na minimum bodov,” pridal Tadeáš Mazúr, zdravotnícky záchranár na Záchrannej zdravotnej službe Bratislava

Nebezpečná je pri búrkach voda, tej sa treba vyhnúť. Existujú tri situácie, s akými sa môžete stretnúť

  1. Ak ste vo vode, urýchlene treba z nej vyjsť a schovať sa
  2. Ak ste na člne, tak treba, čo najrýchlejšie doplávať na breh, ideálne bez toho, aby ste sa namočili
  3. Ak ste na lodi, tak sa treba schovať do podpalubia

Samostatnou kategóriou sú rybári. Štatistiky hovoria, že najväčšiu pravdepodobnosť zásahu bleskom majú rybári, ktorí manipulujú s udicami a takisto rôzny pracovníci v poľnohospodárstve, ktorí sú na poli. 

Ak dodržíte tieto zásady a nájdete úkryt  v meste, tak by sa vám nemalo nič stať. Zásahy bleskom sú v našich končinách raritné. 

Najčítanejšie

Najčítanejšie