Nezabudnuteľná panovníčka

zdroj:AdobeStock

V týchto dňoch si pripomíname výročie úmrtia kráľovnej Alžbety II. Tá je panovníčka, na ktorú sa nezabúda. Odborník na britskú kráľovskú rodinu Jakub Abrahám nám pri tejto príležitosti prezradil viac.

Aká bola kráľovná Alžbeta II. ako človek?

Asi najlepšie to vedia povedať  jej najbližší. Či už je to jej syn, následník trónu Karol III, alebo princovia a najbližšia rodina . Ale tak, ako to môžem ja zo svojho pohľadu povedať, ako fanúšik britskej kráľovskej rodiny, royalista ako komentátor. Tak, keď sa povie slovo “kráľovná”, tak všetkým sa automaticky vybaví kráľovná Alžbeta II. Je proste jedinenčná, nezabuduteľná panovníčka.

Čím to je, ťažko povedať. Je tam určite viac dôvodov. Jeden z nich je určite ten, že panovala 70 rokov. A to nikto iný v Británii , či na svete už dlho nevládol. 

Ďalší dôvod je čas, ktorý ona prežila na tróne. Panovala od zavedenia telefónu v buckinghamskom paláci, po internet. Cez aktuálnu vojnu aj pandémiu. Čiže toto celé obdobie mapovalo jej panovanie aj jej osobnosť. Ustála všetky krízy, ktoré mali v monarchii, či vo svete. To sa odzrkadlilo na jej popularite. 

Obdobia panovania kráľovnej boli aj pozitívne, ale aj negatívne, napríklad prípad  princeznej Diany, ktorý možno trošku uškodil imidžu kráľovskej rodiny. Popularitu však mala v posledných rokoch veľkú. Bolo to možno aj tým vekom? Že ľuďom už viac pripomínala babičku ako panovníčku? 

Určite áno. Pretože bolo to aj tak v prípade jej pra prababičky, kráľovnej Viktórie, ktorá vládla 64 rokov. 

Ale môže to byť spôsobené aj tým, čo všetko za sebou už mala. Lebo žiaden iný panovník nezažil to, čo ona. Od premiérov, cez rôznych politikov, garnitúry. 

Monarchia je veľmi krehká inštitúcia

Tak ako bolo naznačené s tým prípadom princeznej Diany. Je to jeden z najviac konšpiračných prípadov, ktorý hýbe svetom stále. Bol to šok vtedy, či už pre kráľovskú rodinu alebo aj pre nás a celý svet. Kráľovná to povedala aj v príhovore, ktorý bol po tej tragickej udalosti. Že ona sa prihovára hlavne ako babička. Celý čas, kedy my sme ju vnímali  ako utiahnutú, ona bola babičkou, ktorá tu bola pre svojich vnukov. 

Veľmi ťažko sa rozdeľuje, že ona bola babička – panovníčka. Lebo pre nás , pre Britov, to bola stále kráľovná. Čiže z jednej strany sa to dá pochopiť , ten postoj. Že sa odmlčala a bola vtedy babičkou. 

Veľa ľudí ju vnímalo ako takú matku, starú matku národa. Lebo v jej krvi koluje krv naozaj tisícročná, ak sa to vezme globálne. A to asi málokto z nás, môže takto o sebe povedať. 

Čo pre vás znamenala osobne panovníčka Alžbeta? Je to pre vás jedna z najväčších vládkyň všetkých čias?

Pre mňa určite áno. A  myslím si, že nielen pre mňa. Už aj teraz, keď sa rieši jej pamätník, ktorý bude odhalený pri príležitosti nedožitých stých narodenín, tak už sa o nej hovorí ako Elizabeth The Great , Alžbeta Veľká. 

A to presne sedí. 

Tak ako bola Alžbeta I. jedna z najdôležitejších ponovníčiek,  tak Alžbeta II. bude tiež zapísaná v zozname najväčších panovníkov nielen Británie ale aj celého sveta. 

Najčítanejšie

Najčítanejšie